Çatalca Belediyesi
  ‘Babaannemin Hikayesi’ ile Çatalca'mızda Duygu Dolu Anlar Yaşandı

‘Babaannemin Hikayesi’ ile Çatalca'mızda Duygu Dolu Anlar Yaşandı

Görüntülenme : 1618

Çatalca Belediye Başkanımız Mesut Üner, 1923 yılında Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan Mübadele’nin 97. Yıl Anma Etkinliğine katıldı.

Mübadelenin 97. Yılı anısına İki Yaka Mübadilleri Derneği, Silivri Epivades Bisabos Derneği, Beylikdüzü Gürpınar Trakyalılar ve Rumeliler Derneği ile Lozan Mübadilleri Vakfı ve belediyemiz tarafından Nazım Özbay Kültür Merkezimizde program düzenlendi. Anma programı; konuklara lokma ikram edilmesi ardından 1. Kuşak Mübadillerin fotoğraflarının yer aldığı sergi açılışı ile başladı. Serginin açılış kurdelesini Çatalca Belediye Başkanımız Mesut Üner, Dernek üyeleri ve Mübadil yakınları ile birlikte kesti.

Başkanımız Mesut Üner ve konuklarımız Mübadil büyüklerimizin fotoğraflarının yer aldığı sergiyi gezerek,  Mübadele’nin acı ve zorluklarını yaşayan Atalarımızı bir kez daha andılar.

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Bizlere bıraktığı en büyük miras, vatan sevgisidir”

Mübadele’nin 97. Yıl Anma Etkinliği kapsamında; Mübadele konulu konferans düzenlendi. Konferans, Mübadiller ve Mübadil Dernek ve Vakıflarının video gösterimleri ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, günün anlam ve önemini belirten konuşmaları Silivri Epivades Bisabos Derneği Başkanı Serbay Koçoğlu, Beylikdüzü Gürpınar Trakyalılar ve Rumeliler Derneği Başkanı Tarık Küçük adına İki Yaka Mübadilleri Derneği Başkanı Gürkan Önen ve Lozan Mübadilleri Vakfı Ümit İşler yaptı. Konuşmalarında Mübadelede yaşanan acılar bir kez daha dile getirilirken; desteklerinden ötürü Çatalca Belediye Başkanımız Mesut Üner’e, Silivri ve Beylikdüzü Belediyelerine teşekkür ettiler. 

Çatalca Belediye Başkanımız Mesut Üner yaptığı konuşmada; “Mübadelenin ve Mübadil hatıralarımızın yaşatılması adına çalışan Dernek ve Vakıflarımıza anılarımızı taze tuttukları ve gelecek kuşaklara aktardıkları için bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu anlamda yapılan çalışmalarda her zaman sivil toplum kuruluşlarımızın yanına olacağımızı ve desteklerimizi sürdüreceğimizi belirtmek istiyorum. Atalarımız 97. Yıl önce çok zor günler atlatarak bu günlere geldiler. Ben bir Mübadil torunu olmaktan gurur ve onur duyuyorum. Biz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bıraktığı bu topraklara her zaman sahip çıkacağız ve O’nun yolundan hiçbir zaman ayrılmayacağız. Bizlere bıraktığı en büyük miras, vatan sevgisi olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha saygı ve minnetle anıyorum.” İfadelerini kullandı.

Belediye Başkanımız Mesut Üner’e Teşekkür

Lozan Mübadilleri Vakfı Genel Sekreteri Sefer Güvenç moderatörlüğünde düzenlenen Mübadele Konferansı’nda konuşmacılar; İzmir 9 Eylül Üniveristesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Sarı “Mübadele gemileri ve mübadelede iaşe ve ibate (yemek ve barınma)”,  Trakya Dimokritos Üniversitesi Ass. Prof. Pashalis Valsamidis “Mübadele öncesi Çatalca ve tarihi yapılar”, Grup Koordinatörü Hrysoula Gavriliduo “2 Yaka 2 Aile mizanseni”, Lozan Mübadilleri Vakfı Dış İlişkiler Sorumlusu Sula Aslanoğlu, Belediyemiz Halk Oyunları Eğitmeni Araştırmacı Mehmet Emre Toker “Mübadelenin Türk Halk Oyunları Literatürüne etkisi” ile ilgili konularda seminer verdi.

Konferans, Çatalca Belediye Başkanımız Mesut Üner’e desteklerinden dolayı teşekkür plaketi takdimi ve Prof. Paschalis Valsamidis’in “Çatalca” isimli kitabını hediye etmesi ile son buldu.

Bir Sandık Bin Emanet Topluluğu’ndan “Babannemin Hikayesi”

Mübadele’nin 97. Yıl Anma Etkinliği kapsamında Çatalca Belediyesi Bir Sandık Bin Emanet Halk Dansları Topluluğu tarafından Mübadele konulu “Babaannemin Hikayesi” tiyatro oyunu sahnelendi. Herkesin kendinden bir parça bulduğu Babaannemin Hikayesi isimli tiyatro, izleyiciler tarafından yoğun ilgiyle izlenirken Nazım Özbay Kültür Merkezimizdeki salonda duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu. 

Çatalcamızı çeşitli platformlarda başarı ile temsil eden Çatalca Belediyesi Bir Sandık Bin Emanet Halk Dansları Topluluğu’nun muhteşem performansıyla hayat bulan Mübadele hikayesi, salonu dolduran izleyicilerden tam not alırken, oyuncular ayakta alkışlandı.

#BirlikteÇatalcayız