Çatalca Belediyesi
 Başkanımız Mesut Üner Çatalca’yı Enstitüler Merkezi Haline Getiriyor

Başkanımız Mesut Üner Çatalca’yı Enstitüler Merkezi Haline Getiriyor

Görüntülenme : 1148

İlçemizde birçok projeyi hayata geçiren Çatalca Belediye Başkanımız Mesut Üner yeni birçok projeyi de hızla hayata geçirme hazırlıklarını sürdürüyor.

Çatalca Belediye Başkanlığı görevine başlar başlamaz vatandaşlarımızın istek ve beklentileri doğrultusunda ki çalışmalara hızla başlayan Başkanımız Mesut Üner, ilçemizde bugüne kadar görülmemiş yeni projeleri de tek tek hayata geçiriyor.

Vatandaşlarımızın öncelikli sorunları arasında ilk başlarda yer alan kaldırımları ve yolları yayalarımız ve araç sürücülerimizin daha rahat kullanımı ve güvenliği açısından hummalı bir çalışmayla yenileyen Başkanımız Mesut Üner, açtığı kurslarla, spor okullarıyla, yöresel ürünler pazarıyla, sürekli eğitim merkeziyle, gençlik buluşmalarıyla ve yüzme havuzu, balıkçı barınağı, millet bahçesi gibi Çatalcamızın yıllardır özlemini çektiği projeleri de ilçemize kazandırıyor.

Her geçen gün yeni bir projeyi uygulamaya koyan Başkanımız Mesut Üner Çatalca’mızı adeta enstitüler merkezi haline getirecek.

Çatalca Sivil Elektronik Kültür Enstitüsü Projesi

Mübadelenin 97. yılında Başkanımız Mesut Üner tarafından başlatılan; Çatalca Sivil Elektronik Kültür Enstitüsü Projesi ile 260.000’den fazla mübadil ile ülkemizin en yoğun mübadil iskanının olduğu Marmara bölgesinde bir ilk daha yaşama geçirilecek.

Mübadillerin zanaatların, kültürlerinin yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılmasının sağlanacağı proje ile ilçemizin kültürel zenginlikleri akıllı şehir mantığı ile dijitalleştirilerek kültür paylaşımına açılacak.

Çatalca Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi ortaklığında hazırlanan Çatalca Sivil Elektronik Kültür Enstitüsü Projesi ile ilgili bilgi veren Çatalca Belediye Başkanımız Mesut Üner “ İstanbul Üniversitesi ile hazırlamış olduğumuz proje daha çok mübadele ağırlıklı. Zorunlu göçlere tabi tutulan halkların hatırlanması, tüm Avrupa’da kültürel miras sayılabilecek mübadil halkın meslek alanlarının tespit edilmesi ve akıllı şehir mantığı ile dijitalleştirilerek bir kültür paylaşımının sağlanması üzerine kurgulanmıştır. Ayrıca projemiz, turizmin elektronik ortamda sürdürülmesi, bu yolla halkın gelir elde edilmesini sağlaması yerel pazarların ve yerel ürünlerin canlanması, halkların birbirleri ile kaynaşmalarının sağlanması amaçlarını taşımaktadır. Mübadelelerle göç ettirilen halkların eskiden yaşadıkları yerleri ziyaretlerinin mümkün hale getirilmesi, panayırlarla eski zanaatların gün yüzüne çıkarılması ve halk temelli ihtiyaçların halk çalıştayı ile gündeme getirileceği bir iletişim ağının kurulmasının sağlanması olarak hazırladığımız projemiz, her halükarda Çatalca için çok büyük bir adımdır. İlk enstitümüzü bu alanda kuracağız.” sözleri ile projenin geleceğe ışık tutan ve geleceğin de projesi olduğunu vurguladı.

Birçok projeyi hayata geçireceğiz

Çatalca'da teknoloji anlamında yeni projelerin de hayata geçirileceğinin altını çizen Başkanımız Mesut Üner, “ Çatalca tarihi ve tarım ilçesi noktasında İstanbul ili değil sadece, Marmara Bölgesi genelinde bakarsak parmak ile gösterilecek bir ilçe. Ancak bu güne kadar her iki altın değerindeki bu konularda hiç bir şey yapılamamış. Turizm açısından tüm Türkiye'ye ve dünyaya açılma noktasında yine İstanbul Üniversitesi ortaklığında enstitü oluşturma projemiz var. Yine tarım noktasında Tekno-Tarım Enstitüsü projemiz de mevcut. Her iki projemizin de hükümetimizce destek göreceğine inanıyorum. Bu iki proje Çatalca'nın geleceğine yönelik büyük adımlar olacaktır. Çalışmalarımıza başladık ve hızlı bir şekilde hayat geçireceğiz” dedi.

#BirlikteÇatalcayız