Çatalca Belediyesi
 Başkanımız Mesut Üner Kent Konseyi Olağan Genel Kurul Toplantısında Önemli Açıklamalarda Bulundu

Başkanımız Mesut Üner Kent Konseyi Olağan Genel Kurul Toplantısında Önemli Açıklamalarda Bulundu

Görüntülenme : 1164

Çatalca Belediye Başkanımız Mesut Üner, Çatalca Kent Konseyi’nin Olağan Genel Kurul Toplantısına katılarak ilçemizde gerçekleşen çalışmalar ve hayata geçen projeler hakkında bilgi verdi.

Çatalca Kent Konseyi 2020 yılı 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı 27.01.2020 pazartesi günü saat 13.00’de Nazım Özbay Kültür Merkezinde yapıldı. Çatalca Kaymakamı İnci Sezer Becel, Çatalca Belediye Başkanımız Mesut Üner, Kızılay Sağlık A.Ş. Genel Müdürü Metin Tunç, Siyasi Parti İlçe Başkanları, STK Başkanları, Muhtarlarımız ve Kent Konseyi Üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

Kent Konseyi Başkanı Ahmet Rasim Yücel’in yaptığı açılış konuşması ardından Kent Konseyi faaliyet raporu, Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı, Kadınlar Meclisi Başkanı, Gençlik Meclisi Başkanı ve Engelliler Meclisi Başkanları tarafından okunarak görüşüldü.

İlçemizde yapılan çalışmalar ve projeler hakkında bilgilendirme konuşmaları Çatalca Kaymakamı ve Çatalca Belediye Başkanımız Mesut Üner tarafından yapıldı.

Kapalı Havuz, Millet Bahçesi ve Balıkçı Barınağı Projelerimiz Hayata Geçiyor

Çatalca Belediye Başkanımız Mesut Üner yaptığı konuşmada hayata geçirilen ve planlanan projeler hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Konuşmasına Elazığ’da meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza ise acil şifalar dileyerek başlayan Başkanımız Mesut Üner sözlerinde Çatalca’mız için yapılan projeleri tek tek anlatarak kısa sürede uygulamaya konulacak projeler hakkında da bilgilendirme yaptı.

Belediye Başkanımız Mesut Üner sözlerinde; “İlçemizde vatandaşlarımızın en çok talep ettiği konulardan bir tanesi kapalı yüzme havuzuydu. Havuz projemiz Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından onaylandı. Yerinin tahsisini istedik ihalesini hazırlıyoruz, en kısa sürede bununla ilgili çalışmaya başlayacağız. Çatalca’mızın yine önemli konularından biri Balıkçı Barınağıydı. Daha önce Yalıköy’de bir yer belirlenmişti fakat yapılan inceleme ve tespitlerde çok kum tuttuğu için iptal oldu. Biz yeniden Ulaştırma Bakanlığımızın yetkililerini getirerek 3 km batısında olan bir yeri şu anda projelendiriyorlar. Çatalca’da bine yakın balıkçının olduğunu görüyoruz, yalnızca Yalıköy, Karamendere, Ormanlı, Örencik, Hisarbeyli, Celepköy değil Çatalca’mızın merkezinden bu işi yapan vatandaşımız var. Bu Balıkçı Barınağı bu anlamda tüm ilçemize ve bölgemize hizmet verecektir.

Millet bahçesi projemizde de son aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Bir tek futbol sahasının takası gündemde onu da yaptığımız takdirde projemizin yapımına TOKİ tarafından başlanacak. Bu projemiz ile ilçemiz sosyal anlamda zenginleşecek, vatandaşlarımız yürüyüş ve bisiklet yolları, yeşil alanlarıyla yeni bir yaşam merkezine kavuşacak. Balıkçı Barınağı ile Millet Bahçesi projemizin toplam maliyeti 140 milyon TL gibi bir rakama tekabül edecek.

Çocuklarımız Bizim Geleceğimiz, İlçemize Yeni Bir Okul Yapacağız

Çocuklarımızın geleceği bizler için her şeyden önemli. Yine Kaymakamımız ve Milli Eğitim Müdürümüzle bir çalışma içine girerek Çanakça Mahallemizde bulunan okulu yıkarak yeni bir okul yapacağız. Aynı zamanda ilçemize bir okul daha kazandırmak için çalışmalarımızı yürütüyoruz, valilik onayını aldık. Eski Kız Meslek Lisesi’nin içinde bulunan ve şu anda anaokulu olan yer yıkılarak oraya 16 derslikli bir ilköğretim okulu yapacağız. Bu okulda ilçemizin en yoğun okulu olan Ferhatpaşa İlkokulu’nu büyük oranda rahatlatacak.

Vatandaşlarımızın Taleplerini Yerine Getiriyoruz, Alışveriş Merkezi Projemize Başlıyoruz

Yine belediye olarak en kısa zamanda hayata geçirmek istediğimiz bir projemiz daha var. Özellikle deprem ile bu kadar yüz yüze geldiğimiz bu günlerde bizler için en elzem çalışmalardan biriside Çağlayan Ege İşhanı’nın en kısa zamanda tahliyesini gerçekleştirmek. Tabii bu binada bulunan esnaflarımızla da görüşerek, toplantı yaparak burayı yıktıktan sonra buraya güzel bir butikte olsa bir alışveriş merkezi yapacağız. Çünkü gençlerimiz başta olmak üzere vatandaşlarımız bizlerden alışveriş merkezi istiyor. Gençlerimiz bu nedenle ilçe dışına gittiklerini söylerken, ailelerimizde bizlere yarıyıl şenliğini yaptığımız için teşekkür ederek yoksa çocuklarımızı ilçemiz dışındaki AVM’lere götürmek zorunda kalıyorduk ve bu çok maliyetli oluyordu diyorlar.

Alacağımız araçlarla belediyemizi 30 trilyon kâra geçireceğiz

Bir diğer çalışmamızda belediyemizde kullandığımız araçlarımızı satın alarak bütçemize katkı sağlamak. İhale ile kiralamak yerine araçları satın alacağız. 24 tane araç yakın zamanda gelecek ve Çatalca’mızın envanterine yazılacak. İş makinelerini ve çöp kamyonlarını da almak istiyoruz. Bunları da tamamladıktan sonra belediyemizin kasasını 5 yıl sonra 30 trilyon kâra geçirmiş olacağız.

Yine ilçemizin en büyük sıkıntılarından biriside kaldırımlardı. Vatandaşlarımızın öncelikli istek ve talepleri arasında yer alıyordu.  Atatürk caddemizi hastaneden itibaren Cumhuriyet meydanına kadar düzenleme çalışmasını başlattık.  Şehitler caddesini, belediyeye çıkan caddeyi, İş bankasından adliyeye giden caddeyi, Mescit sokağı,  gibi birçok cadde ve sokakta da bu çalışmalarımız yapacağız. Bütün alt yapılarını, maliyetlerini hazırladık, programımız doğrultusunda ilerliyoruz.

Çok açılmadan, belediyemizi çok borçlandırmadan, hem borç ödüyoruz hem de iş yapmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar 18 milyon borç ödedik, inşallah bundan sonrada hepsini yavaş yavaş ödeyeceğiz.

Her şey ilçemiz için vatandaşlarımız için

Akıllı Şehirler Fuarına ve Konferansına katıldık. İlçemizde hayata geçireceğimiz kültür ve turizm ile ilgili bir projemiz var. Bu projede İstanbul Üniversitesi ile çalışıyoruz.

Yine Kaymakamımızla birlikte Engelliler Merkezimizi çok iyi bir duruma getirdik. 360 metre olan Engelliler Merkezimizi 800 metreye çıkardık. Engelliler Merkezimiz bu haliyle İstanbul’da ki ilk üç merkez arasına girdi.

Tüm bu çalışmalara ihtiyacımız var ve bu çalışmaları bizler yapmaya devam edeceğiz. Bu çalışmaları yaparken de ben mantığı ile değil de biz mantığı ile yapacağız. Çünkü bu koltuklar kimseye kalmadı ve kalmayacak da. Her şey ilçemiz için vatandaşlarımız için” ifadelerine yer verdi.

Toplantı Kızılay tarafından ilçemize yapılacak Huzurevi hakkında Kızılay Sağlık A.Ş. Genel Müdürü Metin Tunç tarafından ayrıntılı bilgi verilmesi ile devam etti. Çatalca Kent Konseyi’nin Olağan Genel Kurul Toplantısı dilek ve temennilerin ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

#BirlikteÇatalcayız