Çatalca Belediyesi

BAŞKANIMIZ MESUT ÜNER; ‘’ŞEHİTLER VURULUNCA DEĞİL UNUTULUNCA ÖLÜR.’’

Görüntülenme : 549

Birinci Balkan Savaşı sırasında Çatalca’mıza kadar ulaşan düşman kuvvetlerine karşı kahramanca mücadele edip, vatan ve bayrak uğruna şehit olan Alaiye Taburunun 657 kahraman Mehmetçiği, 110. şehadet yıldönümlerinde Çatalca Belediyesi Nazım Özbay Kültür Merkezimizde başlayan tören programlarımızla ve gün boyunca devam eden etkinlik programlarımızla anıldı.

ANMA PROGRAMLARIMIZIN İLK DURAĞI ÇATALCA BELEDİYESİ NAZIM ÖZBAY KÜLTÜR MERKEZİMİZ OLDU

Çatalca Belediyesi Nazım Özbay Kültür Merkezimizdeki programımız, ‘’Balkan Savaşları, Göçler ve Sonrasında Çatalca’’  adlı fotoğraf sergimizin açılışıyla başladı. Sonrasında anma konferans programımız Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün manevi huzurunda saygı duruşu ve istiklal marşımızın okunmasıyla başladı. Anma programımız salondaki tüm katılımcılara oldukça duygusal anlar yaşatan Çatalca Savunmasını anlatan videonun izlenmesiyle devam etti. Video filminin hemen sonrası Kuran’an-ı Kerim tilaveti okundu. Çatalca Belediyesi Tiyatro Akademisi öğrencilerimizin gösterisi ayakta alkışlandı. Bu muhteşem gösterimizin sonrasında, Alaiye Şehitliğimizde arkeoloji çalışmalarını değerlendiren İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde görevli antropolog Yusuf Çurku ve Gökhan Yıldırım’ın sunumu oldukça dikkat çekti ve beğeniyle dinlendi. Buradaki anma programımız Kaymakamımız Erdoğan Turan Ermiş ve Başkanımız Mesut Üner’in konuşmaları sonrasında plaket sunumumuzla son buldu. 

ALAİYE ŞEHİTLİĞİNDEKİ ANMA PROGRAMIMIZDA OLDUKÇA DUYGUSAL ANLAR YAŞADIK

Çatalca Belediyesi Nazım Özbay Kültür Merkezimizdeki günün ilk anma programımız sonrası, Dağyenice mahallemizdeki Alaiye Şehitliğimize ulaştık. Şehitliğimizde çelenk sunumumuz sonrası, Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün manevi huzurunda saygı duruşumuzdan sonra ve istiklal marşımızı gür bir sesle okuduk. Günün anlam ve önemini en güzel bir şekilde anlatan konuşmalar ve şiirler sonrası, Kuran’an-ı Kerim tilaveti okundu. Okunan Kuran’an-ı Kerim tilaveti sonrası Çatalca Belediyemiz tarafından yemek ikramımız gerçekleşti. Alaiye Şehitliğimizdeki programımızın sonunda Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan, Başkanımız Mesut Üner ve Kaymakamımız Erdoğan Turan Ermiş’e teşekkür plaketi takdim etti.

ANMA PROGRAMIMIZIN SON DURAĞI MEHMET AKİF ERSOY CAMİMİZ OLDU

Gün boyunca dolu dolu geçen anma programlarımız, Mehmet Akif Camimizdeki tüm kahraman şehitlerimiz için okunan mevlid programımızla son buldu. Oldukça yoğun katılımla gerçekleşen mevlid programımız sonunda, lokum ikramı gerçekleşti.

BAŞKANIMIZ MESUT ÜNER; ‘’ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ.’’

Gün boyunca devam eden Alaiye Şehitlerimizi anma programlarımız sonrası açıklamalarda bulunan Başkanımız Mesut Üner; ‘’ÇATALCA 'MIZ JEOPOLİTİK KONUMU İTİBARİYLE YÜZ YILLAR BOYUNCA TARİHİN HER DÖNEMİNDE ÖNEMLİ ROL ALMIŞTIR. İLÇEMİZİN  DÜNYA ŞEHRİ İSTANBUL'UN AVRUPA'YA AÇILAN KAPISI OLMASI BU ÖNEMİ DAHADA ARTTIRMIŞTIR. İSTANBUL'UN EN BÜYÜK YÜZ ÖLÇÜMLÜ İLÇESİ ÇATALCA’MIZIN HER BİR KARIŞINDA KAHRAMANLIK DESTANLARI YAZAN ŞEHİTLERİMİZİN KANI BULUNMAKTADIR. NE GÜZEL İFADE ETMİŞ ATALARIMIZ; "ŞEHİTLER  VURULUNCA DEĞİL, UNUTULUNCA ÖLÜR. " BUGÜN BİR KEZ DAHA YİNE ÇATALCA'MIZIN KAHRAMANLARINI YANİ ALAİYE ŞEHİTLERİMİZİ ANMAK İÇİN TOPLANMIŞ BULUNUYORUZ. TAM 110 YIL ÖNCE EDİRNE'DEN İSTANBUL'A DOĞRU İLERLEYEN GÖZÜ DÖNMÜŞ VE GÜZARGAH ÜZERİNDE HER TÜRLÜ VAHŞETİ YAŞATAN DÜŞMAN KUVVETLERİ, ARTIK ÇATALCA'MIZA KADAR GELMİŞLERDİ. ŞANLI TARİHİMİZ 1912-1913 YILLARINI GÖSTERDİĞİNDE KAHRAMAN TÜRK ORDUMUZ, KAHRAMANCA VE DESTANSI BİR MÜCADELE VERİP, ÇATALCA'MIZIN TÜMÜNÜ KURTARIP ZAFERE ULAŞMIŞTI. ÇATALCA'MIZDAKİ BU DESTANSI MÜCADELEMİZ ZAFERİMİZ, KAHRAMANLIK DESTANLARIMIZIN YAZILDIĞI ÇANAKKALE ZAFERİMİZ VE KURTULUŞ SAVAŞIMIZIN MÜJDECİSİ OLURKEN, ADETA CUMHURİYETİMİZİN TEMELLERİ İLÇEMİZDE ATILMIŞTIR. ADETA İSTANBUL'UN ÖNEMLİ GİRİŞİ OLAN ÇATALCA'MIZ, 17 KASIM ÇATALCA SAVAŞLARI O TARİHTE Kİ KAZANILAN TEK SAVUNMA SAVAŞI OLMUŞTUR. BAŞTA TÜRKİYE CUMHURİYETİMİZİN KURUCUSU GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK OLMAK ÜZERE, ALAİYE ŞEHİTLERİMİZLE BİRLİKTE BU VATAN İÇİN CANINI HİÇE SAYAN TÜM KAHRAMAN ŞEHİTLERİMİZE RAHMET, MİNNET, SEVGİ VE SAYGIYLA YAD EDERKEN, TÜM KAHRAMAN GAZİLERİMİZE BİR ÖMÜR BOYU SAĞLIK VE MUTLULUK DOLU GÜZEL BİR ÖMÜR DİLİYORUM. KAHRAMAN ŞEHİTLERİMİZ ASLA UNUTULMAYACAK. ZİRA ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ. VATAN SİZE MİNNETTAR.’’ dedi.