Çatalca Belediyesi

ÇATALCA’MIZ BAYRAK ŞAİRİYLE GURUR DUYUYOR

Görüntülenme : 631

Türkiye’mizde ‘’Bayrak Şairi’’ olarak tanınan ve sevilen Arif Nihat Asya, vefatının kırk yedinci yılında doğup büyüdüğü İnceğiz mahallemizdeki etkinliklerle anıldı. Kaymakamımız Erdoğan Turan Ermiş, Belediye Başkanımız Mesut Üner, ilçe protokolümüz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve ilçe halkımız anma programlarına yoğun katılım sağladı.

Anma etkinliklerin ilk durağı bayrak şairimizin doğup büyüdüğü İnceğiz mahallemizdeki meydanda saygı duruşu, istiklal marşımızın ardından öğrencilerin okuduğu şiirlerle başladı. Sonrasında programın ikinci bölümü için aynı mahallede bulunan ve bayrak şairimizin adını taşıyan ‘’Arif Nihat Asya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’’ konferans salonuna geçildi. Okul öğrencilerimizin hazırladığı ve bayrak şairimizin şiirlerinin okunduğu muhteşem programla izleyenleri adeta büyüledi. Öğrencilerin program sonrası Başkanımız Mesut Üner’e gösterdiği yakın ilgi ve alaka gözlerden kaçmadı.

Bayrak şairimiz Arif Nihat Asya’nın vefatının kırk yedinci yıl dönümü etkinlikleri sonrasında açıklamalarda bulanan Başkanımız Mesut Üner; ‘’Çatalca’mız sadece konumu itibariyle olan değeriyle değil, bağrından doğup büyüyen önemli isimleriyle de her zaman Türkiye’mizin gündeminde olmuştur. O önemli değerlerinden biride hemşerisi olmaktan gurur duyduğum ve bugün vefatının 47. yılında andığımız bayrak şairimiz Arif Nihat Asya’dır. Asıl adı Mehmet Arif olan bayrak şairimiz Arif Nihat Asya 7 Şubat 1904’te şuanda bulunduğunuz Çatalca’nın İnceğiz mahallemizde doğdu. Hayatı boyunca birçok zorluklarla karşı karşıya kalan bayrak şairimiz, bu zorlukların üstesinden gelme sürecinde ki duruşuyla da yarınlarımızın teminatı çocuklarımız ve gençlerimize örnek olmuştur. Bir dönem Anadolu Ajansında da görev alan bayrak şairimiz Türkiye’mizin dört bir yanında Edebiyat öğretmenliği görevini yapmıştır. Kahramanlık, tarih duygusu, din, aşk, tabiat ve memleket güzellikleri konularını şiirlerinde konu ederek, harflere, kelimelere ve mısralara adeta can veren bayrak şairimiz Arif Nihat Asya, ‘’Bayrak’’ şiiri ile adeta gönüllerde taht kurmuştur. Bu şiiri yazdıktan sonra günümüze kadar ‘’Bayrak Şairi’’ olarak anılmaya başlamıştır. Bayrak şairimiz bir dönem TBMM’de Milletvekili göreviyle de ülkemize hizmet etmiştir. Böylesine değerli ilçemizin Çatalca’mızın gururu bayrak şairimiz Arif Nihat Asya 47 yıl önce bugün 5 Ocak 1975’te hayata gözlerini yummuş ve Ankara’da Karşıyaka Mezarlığına defnedilmiştir. Bugünlere geldiğimizde bayrak şairimizi sonsuza kadar unutmayacağımızı tekrar hatırlatmak isterim. Çatalca’mızın gururunu sadece şiirleriyle değil, doğduğu şuanda bulunduğumuz İnceğiz mahallemizde geçen yıl hep birlikte açılışını yaptığımız İstanbul Avrupa Yakası'nın İlk Masal Okulu olan Çatalca Arif Nihat Asya Masal Okulumuzla da yüz yıllarca hatırlayacağız. Bugünde Çatalca’mızın gururu Bayrak Şairimiz Arif Nihat Asya’nın vefatının 47.yılında etkinliklerle andık. Bayrak şairimizi anma programlarımızın ilk durağı şairimizin doğduğu İnceğiz mahallemiz oldu. Anma programımızı bayrak şairimizin adına yakışır bir meydan yapacağımız alanda gerçekleştirdik. Anma programlarımızın ikinci durağı ‘’Arif Nihat Asya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’’ oldu. Yarınlarımızın teminatı gençlerimiz muhteşem bir program hazırlamıştı. Bu anlamda tüm genç kardeşlerimi ve öğretmenlerini yürekten tebrik ederim.’’ dedi.

 

BirlikteÇatalcayız