Çatalca Belediyesi

ÇATALCAMIZ ALAİYE ŞEHİTLERİMİZİ ANDI

Görüntülenme : 256

Görev süresi boyunca özel gün ile haftalara ekibiyle birlikte büyük bir titizlik ve önemle hazırlanan Başkanımız Mesut Üner, Birinci Balkan Savaşı sırasında Çatalcamıza kadar ulaşan düşman kuvvetlerine karşı kahramanca mücadele edip, vatan ve bayrak uğruna şehit olan Alaiye Taburunun 657 Kahraman Mehmetçiğin 111’inci şehadet yıl dönümlerinde Çatalcamızda organize ettiği anma programlarımızla yine tam not aldı.

ANMA PROGRAMLARIMIZ CUMHURİYET MEYDANIMIZDA BAŞLADI

Cumhuriyet Meydanımızda sabah saatlerinde başlayan anma programlarımız, protokolümüzün ve ilçe halkımızın meydanımızdaki yerini almasıyla başladı. Çelenk sunumumuz sonrası, saygı duruşumuz gerçekleşti ve saygı duruşumuzun bitimine müteakip dünyanın en muhteşem milli marşı İstiklal Marşımızı gür bir sesle söyledik.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılmasından sonra anma programımızda okunan ‘’Bayrak Şiiri’’ meydanda anma programımıza katılan protokolümüzde ve halkımızda oldukça duygusal anlar yaşattı.

Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan günün anısına Başkanımız Mesut Üner’e plaket verip, Alaiye Şehitlerinin aziz hatıralarını Çatalcamızda yaşattığı için teşekkür etti.

ALAİYE ŞEHİTLERİMİZ ALİPAŞA CAMİMİZDE DUA’LAR İLE YAD EDİLDİ

Cumhuriyet Meydanımızda gerçekleşen anma programımız sonrası, programımıza katılan ilçe protokolümüz ve ilçe halkımız oldukça yoğun katılımla Cuma Namazı öncesi ilçemizdeki tarihi Alipaşa Camimizde toplandı. Tarihi camimizde tüm şehitlerimiz, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Dua’lar ile yad edildi. Cami çıkışı vatandaşlarımıza ikramlar yapıldı.

BAŞKANIMIZ MESUT ÜNER; ‘’ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ.’’

Gün boyu devam eden Alaiye Şehitlerimizi anma programlarımız sonrası açıklamalarda bulunan Başkanımız Mesut Üner; ‘’Çatalcamız jeopolitik konumu itibariyle yüz yıllar boyunca tarihin her döneminde önemli rol almıştır. İlçemizin dünya şehri istanbul'un Avrupa'ya açılan kapısı olması bu önemi daha da arttırmıştır. İstanbul'un en büyük yüz ölçümlü ilçesi Çatalcamızın her bir karışında kahramanlık destanları yazan şehitlerimizin kanı bulunmaktadır. Ne güzel ifade etmiş atalarımız; "Şehitler  vurulunca değil, unutulunca ölür." Bugün bir kez daha yine Çatalcamızın kahramanlarını yani Alaiye Şehitlerimizi anmak için toplanmış bulunduk. Tam 111 yıl önce Edirne'den İstanbul'a doğru ilerleyen gözü dönmüş ve güzargah üzerinde her türlü vahşeti yaşatan düşman kuvvetleri, artık Çatalcamıza kadar gelmişlerdi. Şanlı tarihimiz 1912-1913 yıllarını gösterdiğinde Kahraman Türk Ordumuz, kahramanca ve destansı bir mücadele verip, Çatalcamızın tümünü kurtarıp zafere ulaşmıştı. Çatalcamızda ki bu destansı mücadelemiz ve zaferimiz, kahramanlık destanlarımızın yazıldığı Çanakkale Zaferimiz ve Kurtuluş Savaşımızın müjdecisi olurken, adeta Cumhuriyetimizin temelleri ilçemizde atılmıştır. İstanbul'un önemli giriş kapısı olan Çatalcamız, 17 Kasım Çatalca savaşları o tarihte ki kazanılan tek savunma savaşı olmuştur. Başta Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Alaiye şehitlerimizle birlikte bu vatan için canını hiçe sayan tüm kahraman şehitlerimize rahmet, minnet, sevgi ve saygıyla yad ederken, tüm kahraman gazilerimize bir ömür boyu sağlık ve mutluluk dolu güzel bir ömür diliyorum. Kahraman şehitlerimiz asla unutulmayacak. Zira şehitler ölmez vatan bölünmez. Vatan size minnettar.’’ dedi.

#AlaiyeŞehitleri