Çatalca Belediyesi

ÇATALCAMIZDA YÜZ YILIN AÇILIŞI

Görüntülenme : 362

ATATÜRK’ÜN SELANİK’TE DOĞDUĞU EVİN BİREBİR AYNISI ARTIK ÇATALCA İLÇEMİZDE DE ZİYARET EDİLEBİLECEK

Başkanımız Mesut Üner döneminde Cumhuriyet tarihine geçen hizmetlerimiz ve bölgemize damgasını vuran kültürel etkinliklerimizle altın çağını yaşayan Çatalca halkımız, bu kez ilçemizde yüz yılın açılışı heyecanını, Atamızın vefatının 85’inci yıl dönümünde 10 Kasım 2023 Cuma günü yaşadı. Başkanımız Mesut Üner, Atamızın Selanik’te doğduğu evin birebir aynısını yaptırıp, ilçe protokolümüzün ve ilçe halkımızın yoğun katılımıyla açılışını gerçekleştirdi.


BOĞAZLARIMIZIN DÜĞÜMLENDİĞİ GÜNÜN PROGRAMI CUMHURİYET MEYDANIMIZDA BAŞLADI

Çatalca Cumhuriyet Meydanımızda Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün manevi huzurunda Atamızın vefatının 85’inci yıl dönümünde ilçe protokolümüz ile ilçe halkımızın katılımıyla çelenk sunulduktan sonra saat 09.05’te Saygı Duruşu ve Dünyanın En Muhteşem Milli Marşı İstiklal Marşımızla Çatalcamız, boğazların düğümlendiği güne başladı.

 

ATAM 10 KASIM BUGÜN, ARKADA KALMASIN GÖZÜN

Çatalca Cumhuriyet Meydanımızdan sonra ilçe protokolümüz Çatalca Arif Nihat Asya Endüstri Meslek Lisemize geçti. Okulun konferans salonunda yarınlarımızın teminatı gençlerimizin organize ettiği anma programında öğrencilerin Atamıza olan samimi ve sonsuz bağına şahit olan izleyiciler oldukça duygusal anlar yaşadı.


ULU CAMİİ’NDE MEVLİD-İ ŞERİF OKUTULDU

Atamızın vefatının 85’inci yıl dönümünde Cuma Namazı öncesi, Başta Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere ebediyete intikal etmiş vatan uğruna canını hiçe sayan tüm gazilerimiz ve şehitlerimiz için Ulu Camii’nde Mevlid-i Şerif okutuldu. Cami çıkışında ilçe halkımıza Mevlid şekeri dağıtımı gerçekleşti.


YÜZ YILIN AÇILIŞINDA TARİHİ ANLAR YAŞANDI

Ulu Camii’inde gerçekleşen Mevlid-i Şerif programımız sonrası yüz yılın açılışı alanına geçildi. Başkanımız Mesut Üner’in yakın dönemde ilçe halkımızın hizmetine sunduğu 100’üncü Yıl Cumhuriyet Parkımızda yapımı gerçekleşen ve açılışı gerçekleşen Atatürk Evimize oldukça yoğun katılım gösteren halkımızın, açılışımız öncesi yaşadığı heyecan görülmeye değerdi. Açılış programımız saygı duruşu ve dünyanın en muhteşem Milli Marşı İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Sonrasında izlenen 10 Kasım videomuz oldukça etkileyiciydi. Başkanımız Mesut Üner döneminde adeta yeniden doğan Çatalca Belediyesi Bayram Kıran Çocuk Bakımevi öğrencilerimizin orotoryosu tek kelimeyle muhteşemdi. Çatalca Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Tiyatro Akademisi Öğrencilerimizin ‘’Atatürk’’ piyesi katılımcılarımıza oldukça duygusal anlar yaşattı. Sonrasında İki Yaka Mübadilleri Derneği Başkanımız Cengiz Aydın, Büyük Mübadele Derneği Başkanımız Sabit Semiz, Çatalca Trakya Rumeli Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanımız Murat Mert Dursun, Lozan Mübadilleri Vakfımız Genel Sekreteri Esat Halil Ergelen ve Çatalca Kaymakamımız Erdoğan Turan Ermiş, Atamızın Selanik’te doğduğu evin birebir aynısını yaptırıp, açılışını gerçekleştiren Başkanımız Mesut Üner’i tebrik edip, böylesine kıymetli yüz yılın eserini Çatalcamıza kazandırdığı için teşekkür ettiler. Açılış sonrası katılımcılarımız hep beraber Atamızın evini gezdiler. Birebir Atamızın doğduğu evin aynısı olan evin içindeki eşyalar ile Atamızın balmumu heykelinde görülen yüksek gerçekçilik, katılımcılarımızı oldukça etkiledi ve duygulandırdı.

 

BAŞKANIMIZ MESUT ÜNER; ‘’EN ÖNEMLİ ESERİM ÇATALCA HALKIMIZA HAYIRLI OLSUN.’’

Açılış konuşmasında ve açılış programımız sonunda ayakta alkışlanan Başkanımız Mesut Üner Atatürk evi açılışımız bitiminde yaptığı açıklamada ; ‘’Doğup büyüdüğüm Çatalca ilçemizin kıymetli halkına hizmet yolculuğuna çıkarken Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ‘’Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.’’ sözünü bir an olsun aklımızdan hiç çıkarmayıp, bugünlere geldiğimizde ilçemiz Cumhuriyet tarihine altın harflerle yazılacak hizmetlerimizi sizlerin şahitliğinde kazandırmanın haklı gururunu yaşadık. Bugünde Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında ve Atamızın Selanik’te doğduğu evin birebir aynısının Çatalcamıza kazandırmamızın haklı gururunu yaşıyoruz. Böylesine kıymetli eser, ilçemize kazandırdığım en önemli eserim oldu. Tüm halkımıza teşekkür ediyor ve halkımızın Atamızın evini evlatlarıyla ziyaretlerini bekliyoruz. Hayırlı olsun Çatalcam. Ruhun şad olsun Atam. Sonsuza dek yüreğimizde, ilçemizde var olacaksın ve asla unutulmayacaksın.’’ dedi.

 

#100YıllıkTarih100YıllıkHizmetler

#BirlikteÇatalcayız