ATIK SU PROJESİ TEMEL ATMA VE MAHALLE PARKLARI AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

Çatalca Atık Su Projesi Temel Atma ve Mahalle Parkları açılış töreni İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımlarıyla Cumhuriyet Meydanımızda gerçekleşti.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu tebrik ve temel atma töreni için ilçemizi ziyaret etti. İlk olarak Belediye Başkanımız Erhan Güzel’e tebrik ziyaretinde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu “Erhan Başkanımızın çalışkanlığına ve Çatalca’yı çok daha güzel hizmetlerle buluşturacağına güvenim tam” sözleriyle başarılar dileklerini iletti. Makamda gerçekleşen görüşme sonrası ilçede gerçekleştirilecek çalışmalara, sorunlara ve çözüm yollarına dönük ilgili kurmaylarının karşılıklı katılımıyla ortak masa toplantısı gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu ve Belediye Başkanımız Güzel daha sonra Çatalca’nın simgesi olan bir erguvan ağacını, belediye başkanlık binamızın bahçesine birlikte dikip, can suyunu verdi.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu ve Belediye Başkanımız Erhan Güzel’in programı Cumhuriyet Meydanımızda düzenlenen Çatalca Atık Su Projesi Temel Atma ve Mahalle Parkları açılış töreni ile devam etti. İSKİ atık su projesi temel töreninde ilçemizdeki 7 mahalle parkının (Belgrat, Başakköy, Çiftlikköy, Dağyenice, Karacaköy, Elbasan, İnceğiz) da yenileme sonrası açılışlarıda gerçekleştirildi.

Törene CHP Parti Meclisi üyeleri Berker Esen, Cem Aydın, Amasya Belediye Başkanı Turgay Sevindi, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ,İSKİ Genel Müdürü Şafak Başa, CHP İlçe Başkanları, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yağmur suyu kaynaklı taşkınlarda yaşanması muhtemel can ve mal kayıplarının önüne geçecek atık su kanal projesinin temel atma töreninde bir konuşma yapan Belediye Başkanımız Erhan Güzel sözlerine “Çatalcamıza yeni yatırımlarla tam yol ileri diyerek gerçekleştirdiğimiz temel atma ve açılış töreninde bulunmaktan Sayın Başkanımla bu sahnede yan yana olmaktan duyduğum mutluluğu ve gururu paylaşmak istiyorum. Törenimize hoş geldiniz” diyerek başladı.

TARİHİ SORUMLULUĞUMUZUN FARKINDAYIZ

Başkanımız Erhan Güzl konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi;

31 Mart Yerel Seçimlerinden önce 39 Mahallemizde her buluştuğumuzda, sokakta, pazarda, meydanlarda, düğünde, dernekte hep sizleri dinledik. Sizlere düşüncelerimizi, hayallerimizi planlarımızı anlattık. Bu sahnede olmak istediğimizi söyledik.

Bu sahnede olursak göreceksiniz “ÇATALCA ÇOK GÜZEL OLACAK” diye söz verdik. Ne mutlu bize ki, biz sizlerden ne istediysek sizler layık gördünüz ve bizleri Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının ilk belediye başkanı ve yönetimi olarak istediğimiz makamlara verdiğiniz oylar ile taşıdınız. Sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Her birinize gönülden teşekkür ediyorum. Bizler aldığımız tarihi sorumluluğun farkında olarak çok çalışacağız Öyle çalışacağız ki her yerde, her masada olacağız.  Güzel ilçemiz Çatalcamızda ve ülkemizin dört bir yanında gülen yüzlerin sayısını arttıracak, oluşan bu manevi iklimi büyüteceğiz. Gençlerimize tekrar hayaller kurduracağız. Çocuklarımızın gözlerinin içine bakarak, her bir ferdimizin mutluluğu için gece gündüz demeden çok çalışacağız. İnşallah görev süremizin sonuna geldiğimizde iyi ki belediye başkanı olarak sizi seçmişim dedirteceğiz. Tekrardan sizlere çok teşekkür ediyorum, Allah bizleri sizlere mahçup etmesin.

MAZERET DEĞİL ÇÖZÜM ÜRETECEĞİZ

Değerli Çatalca Ailem, son 1 ayda gece gündüz demeden arkadaşlarımızla birlikte belediyede çalışmalar yaptık, mevcut durumu değerlendirdik. İlçemizin sorunlarını ve belediyemizin durumunu tartıştık. Çözüm yollarını belirledik. Bunlarla ilgili raporlar oluşturduk, sunumlar hazırladık. Buradan önce Sayın Başkanımıza Belediyemizde oluşturduğumuz sunumu yaptık. Atacağımız adımlarla tıkır tıkır işleyen bir belediye olacağız. Hatırlarsanız sizlere belediyemizi şeffaf bir anlayış ile yöneteceğiz sözünü vermiştik. Geçtiğimiz günlerde 31 Mart itibariyle teslim aldığımız durumu sizlere ilan ettik, mecliste açıklamalar yaptık. Gördük ki Çatalcamız son 5 yılda haketmediği kadar kötü yönetilmiş. Çatalca Beledıyesini teslim aldığımız borç miktarı nüfusumuza oranla İstanbul’un rekor borçlarından biridir. Fakat tekrar hatırlatmak isterim ki, şu sözlerimizi hiç bir zaman aklımızdan çıkarmadan çalışacağız. Çünkü burada tam bu sahnede size şöyle seslenmiş ve söz vermiştik. “Hiç bir zaman mazeret üretmeden, içinde bulunduğumuz koşulların zorluğuna bakmaksızın her zaman Atatürk Devrimlerine, Cumhuriyetimizin kuruluş değerlerine bağlı kalacağıma; çalışkan, dürüst ve adil olacağıma, halkçı belediyeciliği yönetim anlayışımın merkezine koyacağıma ve mazeret üretmek yerine her koşulda çözüm ve maharet üreteceğimize sizlerin huzurunda burada söz veriyorum” demiştik.Ve yine “İşimiz gücümüz Çatalca diyerek kadınımız ve gençlerimiz ile bir arada olacak her kesimden insanı kucaklayarak hep birlikte Çatalca ittifakını oluşturacağız. Güzel Çatalcamızı birlikte yöneteceğiz” demiştik. Aynen öyle yapacağız Hiç kimse endişeye kapılmasın. Şunu da söylemek isterim ki sakın ha sakın umudunuzu kaybetmeyin, verdiğimiz bütün sözleri biliyoruz ve her birini gerçekleştirmek için çok çalışmamız gerektığını de biliyoruz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Tarihin en çalışkan, tarihin en üretken, tarihin en halkın içerisinden halkla beraber yöneten belediye başkanı olacağız.

ÇATALCAMIZIN MUHAFIZI OLACAĞIZ

Kıymetli Çatalca Ailem, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’un doğasına, tarihine, kültürüne sahip çıktığı; adil, yeşil, yaratıcı bir İstanbul hedefiyle, İstanbul’un muhafızı olduğu gibi, bizler de Çatalca’mızın muhafızı olacak, Çatalca’mızı beton lobisine yenik düşürmeyecek, Çatalca’mızı üreten, yöneten, planlı ve güzel bir kent haline getirmek için, birlikte uyum içerisinde gece gündüz demeden çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu anlamda, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanıma güzel ilçemize bu kadar yıldır görmediği büyükşehir belediyecilik hizmetini göstermiş olmasından dolayı teşekkür ediyorum. Temel atma törenimiz ve açılan parklar tekrar güzel ilçemize hayırlı olsun, Sayın Başkanıma şükranlarımı sunuyor, sizlere de her şey için tekrar çok teşekkür ediyorum. Ve diyorum ki; Çatalca Çok Güzel Olacak, İstanbul Çok Güzel Olacak, Türkiye Çok Güzel Olacak.

ÇATALCA'NIN BÜTÜN KÖYLERİNİ ELDEN GEÇİRECEĞİZ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu törende yaptığı konuşmaya farklı alanlarda yaptıkları çalışmalarla, İstanbulluların yaşam kalitesinin artmasına yönelik hizmetler gerçekleştirdiklerini belirterek başladı.

Başkan İmamoğlu konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Bu yapacağımız yatırım, inşallah kalıcı çözüm getirecek. Bu sorunları, muhtemel can kayıplarını, mal kayıplarını artık Çatalca'da da hiç yaşamayacağız. İstanbul'un her noktasına bu konuda değindik. Özellikle atık su kaynaklı kirliliği ortadan kaldıracağız. Bu köylerden doğan o kirlilik hatlarını ayıracağız ve ne Karadeniz'e ne de Büyükçekmece Gölü'ne herhangi bir atık su gitmeyecek. Biz, sizin hiçbir zaman gözünüzü boyayan işler yapmayacağız. Biz, size faydalı işler yapacağız. Görmeyeceksiniz ama toprağın altında size hayatınızı güzelleştirecek, hayatınızı, yaşamınızı kaliteli hale getiren yatırımları yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Bugün Çatalca'nın 7 tane köy parkını pırıl pırıl hale getirdik, sizlerin hizmetine kavuşturuyoruz. Bu köylerin dışında geniş kapsamlı revizyonlarla, Çatalca'nın bütün köylerini elden geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

"BİZİM BU SORUNLARI ÇÖZMEYE VE AŞMAYA GÜCÜMÜZ YETER"

Erhan başkanım çok güvendiğimiz, çok çalışkan olduğunu bildiğimiz, sizin Çatalca'ya ne kadar titizlendiğinizi biliyorum, o da en az sizin kadar titizleniyor. Konularına çok hakim caddesini, sokağını, köyünü, mahallesini biliyor. Aile aile sizin tanıyor. Biraz önce toplantılar yaptık bu şehri çok geniş sıkıntılarıyla teslim aldı problemleri var. Ama inşallah her birini çözeceğiz. Göreceksiniz Allah'ın izniyle sorunların her birini beraber çözeceğiz. Tabi mazeretimiz yok. Evet sorunları tespit edecekler size anlatacaklar. Belediyenin borcu neydi? Hangi eksikler yapıldı? Hangi hatalar yapıldı? Hangi işler yapılırken vatandaşa bilgi verilmedi bunları tek tek sizinle paylaşacak ama hiçbirisi bizim başarımızın önündeki bir engel değil. El ele, kol kola, sizin de o manevi gücüyle bizim bu sorunları çözmeye ve aşmaya Allah'ın izniyle gücümüz yeter. Hiç endişeniz olmasın.

"ÇOK ŞEY KONUŞTUK"

Çok şey konuştuk, sokak hayvanlarını konuştuk, köylerin tarım desteğini arttırılmasını konuştuk. Aynı zamanda Çatalca'ya örnek kentsel dönüşümle ilgili süreci konuştuk. Fevzi Çakmak Ormanı'nın bu şehre pırlanta gibi bir orman kazandırılması için çalışmaları konuştuk. Yine yine özellikle Kalecik bölgesindeki eski tarihi eserlerin yeniden yapılmasını güzelleştirilmesini konuştuk. İnceiz Mağarası'nın çok daha nitelikli bir şekilde hizmet alanına dönüştürülmesini konuştuk. Köy merkezlerimizi imar düzeni planının hızlıca çok özenli bir şekilde tasarlanıp köylü vatandaşlarımızın geleceklerini görecekleri bir seviyeye taşınmasını konuştuk. Biz size en kısa zamanda İstanbul'un en güzel yaşam merkezlerinden birisinin yani kültür merkezlerinden birisinin nasıl hızlıca yapıp bu şehrimizin insanlarına kazandırılmasını konuştuk. Sizi kültürle, sanatla, eğitimle buluşacağınız sanatçıların geleceği sahnelerinin olduğu, tiyatroların olduğu bir alana kavuşturmanın da hızlıca adımlarını atmayı konuştuk. Bunların her birisi bizim yapacağımız işler göreceksiniz. Aradan beş yıl geçecek inşallah görevimiz dönem biterken sizin huzurunuza geldiğinizde hem seçim öncesi söylediklerimi hem de bugün burada söylediklerimi hatırlayacaksınız. Diyeceksiniz ki İmamoğlu hemşehrimiz, İmamoğlu kardeşimiz, İmamoğlu arkadaşımız Erhan Başkanımızla birlikte söylemişti yaptı. Bizi oraları kazandırdı diyeceksiniz. Hiç endişeniz olmasın.

ÇATALCA'DAKİ SU BASKINLARI ÖNLENECEK

Dr. Başa'nın verdiği bilgilere göre; bölgenin karışık sistem çalışan hatları üzerindeki yağmur suyu yükü kaldırılarak, arıtma tesislerine gelen yük azaltılacak, yağışlı havalarda meydana gelen su baskınları önlenecek. Ayrıştırılan atık su ve yağmur suyu kanalları ile Karadeniz'e ve Büyükçekmece Gölü'ne bölgeden karışan atık sular engellenecek. Böylece bölgede yaşanan su baskınlarının ve atık sulardan kaynaklanan çevre kirliliğinin önüne geçilecek. Projenin tamamlanmasıyla, bu sorunlar kalıcı olarak ortadan kalkacak. Proje kapsamında; 30 kilometre atık su kolektör ve şebeke kanalı, 17 kilometre yağmur suyu kanalı ve 3 adet foseptik yapısı imalatları yapılacak.

 

Önceki Haber2024 YILI EMLAK, ÇEVRE, TEMİZLİK VE İLAN VERGİSİ 1. TAKSİT ÖDEME SÜRESİ 31 MAYIS 2024 TARİHİNDE SONA ERECEKTİR.
Sonraki HaberBELEDİYE MECLİSİMİZİN 2. BİRLEŞİMİ YAPILDI